Історія

До свята св. Томи, патрона Гуманітарного факультету: Наталія Ковальчук, Олена Джеджора та Андрій Ясіновський про створення факультету

Оксана Вінниченко про перший випуск Artes Liberales

Олена Джеджора: Стереотипи долаємо результатами праці

Історія Українського католицького університету

Вищий навчальний заклад «Український католицький університет» (УКУ) успадкував і продовжує науково-педагогічну діяльність Греко-католицької богословської академії, яку створив у 1928–1929 роках у Львові митрополит Андрей Шептицький. З приходом радянської влади у 1944 р. цей заклад закрили. Його місію та функції перейняв на себе Український католицький університет св. Климентія Папи в Римі, організований та очолений 1963 р. патріархом Йосифом Сліпим. У 1994 році з благословення Блаженнішого Мирослава-Івана кардинала Любачівського діяльність Академії було відновлено під назвою «Львівська Богословська Академія» (ЛБА). У 1998 році Конґреґація католицької освіти у Римі надала право нашій інститутції здійснювати богословську освіту на рівні першого циклу богословських студій з можливістю надання міжнародно визнаного церковного академічного титулу «Sacrae Theologiae Baccalaureatus».

У червні 2001 року Папа Іван-Павло II, під час свого візиту в Україну благословив наріжний камінь під будову нового Університетського містечка. Серед блаженних священномучеників, яких проголосив Святіший отець у часі цього візиту, були колишні професори і студенти Греко-католицької богословської академії, спадкоємцем якої є ВНЗ «Український католицький університет».

У липні 2001 року було створено Гуманітарний факультет науково-навчальний підрозділ, покликаний до розвитку різних напрямів гуманістики (зокрема, історії, філології, культурології, педагогіки).

У 2002 році ЛБА було реорганізовано в Український католицький університет, і у червні цього ж року відбулася його урочиста інавгурація. Першим ректором Університету було призначено д-ра Бориса Ґудзяка. Великим Канцлером Університету є Глава Української греко-католицької Церкви. На час створення це був Блаженніший Любомир (Гузар), а з 2011 року ним став Глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук).

У червні 2003 року ВНЗ «Український католицький університет» отримав ліцензію Міністерства освіти і науки України на здійснення освітніх послуг за напрямом «Історія».

У березні 2006 року Міністерство освіти і науки України визнало богословську освіту в системі вищої освіти (Університет отримав ліцензію МОН України на здійснення освітніх послуг за напрямом «Філософія» спеціальністю «Богослов’я (Теологія»)), а вже 7 червня 2006 року випускники філософсько-богословського факультету миряни, члени монаших згромаджень, семінаристи вперше в історії України одержали дипломи бакалаврів з богослов’я державного зразка, а через рік, у червні 2007 року, дипломи магістра та спеціаліста з богослов’я. У 2006 та 2007 роках відповідно відбулися також перші випуски бакалаврів та магістрів історії.

З 2006 року у ВНЗ «Український католицький університет» функціонує бакалаврська програма соціальної педагогіки (денна форма навчання), а з 2009 року відкрито п’ятирічну програму із заочною формою навчання.

У лютому 2008 року при ВНЗ «Український католицький університет» розпочала свою діяльність Львівська бізнес-школа, яка поєднує розроблені за найкращими світовими стандартами навчальні програми з менеджменту та унікальні продукти з розвитку бізнесу, що базуються на загальнолюдських цінностях та включають культурно-духовний компонент. Засновниками Школи разом з Університетом є успішні підприємці та професіонали, які мають досвід виведення регіональних компаній на національний і світовий рівень.

Магістерською програмою з журналістики, інавгурація якої відбулася 1921 вересня 2011 року, ВНЗ «Український католицький університет» запроваджує в Україні європейську модель підготовки магістрів-журналістів на основі синтезу журналістського фаху з базовою освітою в гуманітарних і соціально-економічних науках. У 2013 році Університет отримав ліцензію на відкриття нової магістерської програми з медіакомунікацій.

Рішенням Атестаційної колегії МОН України від 1 березня 2013 р. в Університеті відкрито аспірантуру за спеціальностями: 07.00.01 Історія України і 09.00.14 Богослов’я. Відкриття чотирирічної аспірантури завершило формування повного академічного циклу навчання: бакалаврат магістратура аспірантура, що дало змогу УКУ готувати фахівців відповідних галузей.

Відкриття бакалаврської програми з психології у 2014 р. стало вагомим кроком у розвитку Університету та здійснення його місії як осередку вишколу відповідальних, компетентних та соціально небайдужих фахівців з глибоким розумінням професійної етики. УКУ зацікавлений у розвитку інфраструктури ефективної соціально-психологічної допомоги населенню, формуванню професійних і високоморальних психологів, здатних відповідати сьогоденним потребам суспільства, дбаючи про охорону його психічного здоров’я.

У 2015 році УКУ успішно провів набір студентів одразу на 3 нові програми. Бакалаврська програма з соціології зацікавила насамперед тих людей, які хочуть своє життя пов’язати не так з науковою роботою, як з прикладною діяльністю, менеджментом, відкриттям власної справи. Мета магістерської програми з публічного адміністрування MPA полягає в отриманні її учасниками нового бачення (візії), цінностей, додаткових інструментів та навичок у сфері публічного управління та регіонального розвитку.

У травні 2015 року філософсько-богословський факультет УКУ отримав міжнародну акредитацію від Конгрегації Католицької освіти (Рим).

2016 рік також виявився неординарним з точки зору розвитку Університету. З’явилося ряд нових програм: бакалаврські програми з філології та культурології, магістерські з психології, права, комп’ютерних наук та інформаційних технологій та менеджменту. Рішеннями Ліцензійної комісії МОН України розширено провадження освітньої діяльності за третім освітньо-науковим рівнем вищої освіти за спеціальностями «Історія та археологія» та «Богослов’я».

У 2016 році Львівська бізнес-школа УКУ отримала міжнародну акредитацію від Асоціації з розвитку менеджменту країн Центральної і Східної Європи (CEEMAN). За підсумками акредитації було підкреслено особливі успіхи бізнес-школи у наданні релевантної освіти в умовах трансформації України в демократичну правову державу.

Згідно з дослідженням якості журналістської освіти в Україні, проведеним ГО «Детектор медіа» Школа журналістики Українського католицького університету очолила рейтинг українських факультетів/кафедр/шкіл журналістики.

Студенти магістерської програми з Data Science Українського католицького університету зайняли 3-тє місце у фіналі світового конкурсу Queen’s Innovation Challenge, виграли премію в розмірі 6 000 доларів США, а також придумали, як Банку Монреаля краще продавати свої інвестиційні продукти й отримати +3% до прибутку. Команда бакалаврів ф-ту прикладних наук стала призером фінального етапу Всеукраїнської олімпіади з програмування 2016 року в Одесі.

За минулий рік нам вдалося провести реструктуризацію Університету та управлінської структури. Створено 3 нові факультети: факультет наук про здоров’я, факультет суспільних наук і факультет прикладних наук. Гуманітарний факультет реформовано за моделлю Artes Liberales, що надасть студентам кращу можливість усвідомленого вибору навчальної і професійної траєкторії у сфері гуманітаристики, а також дозволить запровадити інтерактивні форми викладання і навчання на програмах факультету.

УКУ єдиний в Україні університет, що за останні 10 років побудував нові корпуси і продовжує будівництво університетського містечка.

Після введення в експлуатацію «Богословського центру» за адресою: Львів, вул. Хуторівка 35А, у серпні 2007 р., філософсько-богословський факультет отримав у користування новий сучасний навчальний корпус. У 2012 році Університет надав можливість усім потребуючим житла студентам поселитися у новому колегіумі, збудованому за найвищими світовими стандартами. У 2013 було здано в експлуатацію новий багатофункційний академічний корпус, що розширив можливості Університету. У 2016 р. завершено будівництво університетської Церкви святої Софії-Премудрості Божої та духовно-пасторального центру. А восени 2017 р. планується завершити будівництво інформаційно-культурного центру імені митрополита Андрея Шептицького.

ВНЗ «Український католицький університет» це навчальна і наукова інституція, покликана до життя Українською Греко-Католицькою Церквою. Університет послідовно обстоює право українських громадян на здобуття якісної освіти, опертої на національних та світових здобутках християнської духовності, культури і світогляду. До цього зобов’язує приналежність Університету до світової родини католицьких Університетів та багата традиція християнської освіти в Україні. ВНЗ «Український католицький університет» намагається бути майданчиком, на якому випробовуються новітні моделі освіти й науки. Пропонуючи молодій людині якісну освіту, Університет допомагає студентам отримати також християнське виховання і сформувати моральний характер.

ВНЗ «Український католицький університет» завдяки своїй історії, позитивному іміджеві та активності в інтелектуальному житті Львова і регіону загалом, налагодив плідну співпрацю з тими професійними структурами, які розвивають підприємницьке та інноваційне середовище регіону (зокрема із ІТ кластером бізнес-послуг). За останні роки Університет, зокрема Львівська бізнес-школа провели ряд круглих столів, дискусій, конференцій у партнерстві з відомими українськими та міжнародними компаніями на тему інновацій та підприємництва.

Інноваційна складова також присутня в діяльності більшості неакадемічних відділів Університету, без роботи яких не можна собі уявити побудову сучасного університету. В Університеті надлагоджено систему бюджетування та фінансової звітності, формується власна система управління персоналом (підбір, навчання, оцінка), розвинено інформаційні системи (бібліотечна, обліку кадрів, обліку студентської успішності), широку ІТ інфраструктуру, яка поєднує в єдину мережу комп’ютери та інше обладнання в чотирьох корпусах, створено високі стандарти у плануванні, проектуванні та проведенні будівельних проектів, інноваційний підхід до організації проживання студентів в Колегіумі, ефективно працює відділ розвитку, який оперує цілим спектром заходів, що дозволяють знаходити кошти на діяльність Університету тощо. Важливу роль у професійному зростанні викладачів відіграє Центр навчальних та інноваційних технологій УКУ, який за минулий навчальний рік досяг неабияких успіхів у впровадженні електронного навчального середовища у нашому Університеті.

Таким чином, можна простежити, що у ВНЗ «Український католицький університет» проводиться системна робота в напрямку співпраці з роботодавцями за всіма складовими «трикутника знань» освіта, наука, інновації. В діяльності Університету беруть участь регіональні громадські, культурні та наукові організації, влада, політики, іноземні громадяни.