Науковий семінар “Риторика Майдану: ідентичність, цінності, пам’ять” / 6 грудня 2021
Із нагоди восьмої річниці Євромайдану Гуманітарний факультет та кафедра філології УКУ провели 6 грудня 2021 року науковий семінар “Риторика Майдану: ідентичність, цінності, пам’ять”. Із доповіддю виступила Надія Кісс (Трач) – колишня викладачка Києво-Могилянської академії, теперішня докторантка Інституту славістики Ґіссенського університету ім. Юстуса Лібіха (Німеччина), авторка книжки “Разом – сила!”: Риторика українського спротиву” (2015).
Під час семінару доповідачка проаналізувала значення слова “майдан” в українській мові. Зокрема, звернула увагу, як від давніх смислів “площа”, “арена”, “вільне рівне місце”, “відкрите місце” та інших, значення слова набуло нових сенсів: Майдан – мітинг, акція протесту; Майдан –українці, які беруть участь у мітингу (метонімія за ознакою “територія (місце) – ті, хто перебуває на ній”). У результаті, слово “майдан” розширило свої смисли в значенні часопростору та місця пам’яті. Крім того, доповідачка простежила різні ідентичності в риториці Майдану: національну, регіональну, гендерну, європейську і політичну.
У перебігу обговорень Надія Кісс поділилася новими дослідженнями, які зараз провадять лінгвісти Ґіссенського університету ім. Юстуса Лібіха. Вони зосередженні на відстежуванні змін у мові, пов’язаних із пандемією, а також на побудові типології мовних конфліктів в Україні на основі збору мовних біографій.