В УКУ презентували двомовну книгу Яна Андрушевського «Z ziemi łez i piękna» / «З краю сліз і краси» та документально-художній фільм про письменника
27 квітня 2023 року у Великому залі Центру Митрополита Андрея Шептицького УКУ відбулася презентація спільних напрацювань Українського католицького університету (Україна) та Фундації Смолін Андрушевський (Польща), в рамках співпраці над проєктом «Gente Ruthenus, natione Polonus. Спадщина Яна Андрушевського зі Смоліна» Програми ТКС Польща–Білорусь–Україна 2014–2020, що реалізується в рамках Європейського Інструменту Сусідства.
За словами координаторки Ольги Малецької,
Реалізація Проєкту «Gente Ruthenus, natione Polonus. Спадщина Яна Андрушевського зі Смоліна» припала на важкий та страшний час війни. Старт Проєкту відбувся 1 лютого 2022 року. А початок Великої війни 24 лютого 2022 року змусив нас – виконавців Проєкту, а саме УКУ з боку України та Фундацію Смолін Андрушевський з Польщі, переосмислити нашу мету, по новому розставити акценти. Бо пригадування спадщини письменника Яна Андрушевського – це не лише про промоцію локального; це про цінності: цінність культурного різноманіття, цінність самобутності, взаємоповаги, пам’яті про коріння та цінність правди. Центральною постаттю Проєкту став Ян Андрушевський, народжений наприкінці ХІХ століття у Яворові, він через півтора століття об’єднав гурт талановитих людей по обидва боки з України та Польщі, аби через дослідження його біографії та спадщини показати, що локальне не варто вимірювати в категоріях порівняння. Локальне не означає «краще» чи «гірше». Воно є самоцінним саме по собі; через нього можемо прослідковувати спільне культурне коріння та співжиття в атмосфері злагоди».

Із вітальними словами виступили ректор Українського католицького університету отець-доктор Богдан Прах та член правління Фундації Смолін Андрушевський Цезари Андрушевський. Для Цезари Анндрушевського реалізація Проєкту – це також плекання родинної історії, спроба дослідити коріння та популяризувати спадщину талановитого предка.
Відвідувачі заходу мали нагоду переглянути художньо-документальний фільм про Яна Андрушевського «Gente Ruthenus, natione Polonus». Робота над фільмом тривала впродовж року. У фільмі: біографія письменника, захоплюючі краєвиди Пограниччя, народні пісні (зокрема й у виконанні учасниць Шкільного театру УКУ “На Симонових стовпах”), колоритна музика, коментарі експертів. Зйомки відбувались у Руді Рожанецькій, де, до слова, розміщено й інформаційні таблиці про Проєкт, у Кракові, Ряшеві, Львові та низці інших місцин, що пов’язані з життям Яна Андрушевського.
Окрім перегляду фільму, презентовано й двомовне видання книги Яна Андрушевського «Z ziemi łez i piękna» / «З краю сліз і краси».
Збірка оповідань Яна Андрушевського «Z ziemi łez i piękna» була вперше опублікована у Львові у 1905 році. В рамках Проєкту ця збірка була перекладена українською мовою. Над перекладом працював знаний історик і перекладач Андрій Павлишин. З польської мови перекладено й раніше не публіковану новелу «Sosna». У книжці звміщено й дослідження фахівців – істориків та літературознавців з УКУ (Василь Стефанів, Андрій Ясіновський, Данило Ільницький) та Ряшівського університету (Зенон Ожуґ). Відкривають з обох боків книжку передмови Ректорів – професора Сильвестра Чопека з Ряшівського університету та отця-доктора Богдана Праха з УКУ.

У презентації книги взяли участь дослідники-історики Андрій Ясіновський, Василь Стефанів, перекладач творів Андрій Павлишин і літературна редакторка Анна-Марія Волосацька, а також Володимир Ольшанський – продюсер аудіовидавництва «Аудіосторіс». Модерував презентацію літературознавець Данило Ільницький.
Завдяки підтримці та фінансуванню Проєкту Програмою ТКС Польща–Білорусь–Україна 2014–2020 книга, а також інформаційно-довідкові брошури про могили біля Церкви святої Параскеви у Радружі, де поховані представники родини Андрушевських, є доступними для безкоштовного розповсюдження. Детальніше про те, як отримати матеріали з Проєкту.
Фрагменти презентації на YouTube-каналі Олега Дудича: Фрагмент 1, Фрагмент 2, Фрагмент 3, Фрагмент 4, Фрагмент 5
Фото: Володимир Ольшанський