Кафедра класичних, візантійських і середньовічних студій
Контакти
79026, Україна, м.Львів,
вул. Козельницька 2а, кім. 419
тел. +38(032)240-99-45
Місія і завдання
Cповняючи місію Українського католицького університету, кафедра класичих, візантійських і середньовічних студій покликана плекати академічну свободу, наукові дослідження, партнерство і солідарність задля служіння людині, намагається працювати за найвищими академічними стандартами, служити українській та світовій академічній спільноті, підтримуючи та розвиваючи інтелектуальне й культурне життя України у світлі Євангелія і християнської віри. Беручи участь в дослідженнях духовних, історичних та культурних коренів Східно-християнської традиції, кафедра прагне стати місцем зустрічі християнського Сходу і Заходу, беручи участь в культурному діалозі цивілізацій.
Крім нормативних курсів з історії західного середньовіччя, Візантії та України-Руси княжої та литовсько-польської доби, кафедра пропонує навчальні курси з латинської, старогрецької та церковнослов’янської мов; латинської, грецької та кириличної текстології, а також широкий спектр спеціалізованих курсів з політичної і соціальної історії, релігії та філософської думки, культури (літератури, мистецтва, музики) античної доби, латинського Середньовіччя, Візантії і Руси-України до XVI ст. Найважливішою формою навчання є семінарські і практичні заняття з читання та наукового аналізу оригінальних латинських, грецьких і давньоукраїнських джерел. У тематиці спецкурсів головна увага приділяється міжкультурним зв’язкам та взаємовпливам латинського, греко-візантійського і слов’янського культурних просторів. У рамках маґістерської програми Гуманітарного факультету кафедра пропонує міждисциплінарну програму за спеціалізацією «Медієвістика».
Кафедра КлаВіС також несе відповідальність за курси «Історія світової музики», «Культурна антропологія» та «Методологія навчання і наукової праці» для студентів історичної програми Гуманітарного факультету УКУ, а також курсів «Історія європейської цивілізації», «Історія і культура Візантії» для студентів філософсько-богословського факультету. Також кафедра забезпечує викладання курсів з грецької, латинської та церковнослов’янської мов, візантійської історії та культури для студентів Філософсько-богословського факультету.
2009 року при кафедрі створено Центр перекладів з класичних мов, в рамках якого здійснюються видавничий проект з публікації українських інтерпретацій вершинних творів античної, середньовічної та візантійської літератур з коментарями і ретельним науковим апаратом під назвою IN VIA, а також підготовка Хрестоматії патристичних текстів для деяких курсів догматичного богослов’я і патрології.
Вісім разів на рік (щомісяця під час навчальних семестрів) на кафедрі відбувається засідання історико-філологічного семінару, до участі в якому запрошуються провідні спеціалісти в ділянках античної, середньовічної, візантійської, слов’янської і зокрема давньоукраїнської історії та культури.
У 2011 р. кафедра КлаВіС започаткувала проведеня Меморіальних лекцій пам’яті Професора Ігоря Шевченка та Щорічних лекцій з вірменських студій в УКУ.
Історія
Кафедра класичних, візантійських і середньовічних студій (скорочено — КлаВіС) створена у травні 2007 році на базі кафедри класичних мов. Кафедра КлаВіС є міжфакультетською навчальною і науково-дослідницькою інституцією.
Першим керівником реорганізованої кафедри став о. д-р Юрій Аввакумов, який накреслив пріоритетні напрями діяльності кафедри, що полягають у вивченні різних форм культурного мосту між Сходом і Заходом. У березні 2010 р. кафедру очолив к. і. н. Андрій Ясіновський.
Витоки історії кафедри беруть свій початок з 1993 р., коли в рамках Інституту історії церкви почалася робота з укладання навчальних програм з класичних мов і підготовки (в перекладі з англійської) першого в Україні підручника з давньогрецької мови для студентів-богословів. Рушієм і організатором цієї діяльності була Уляна Головач, яка очолила у відновленій 1994 р. Львівській Богословській Академії програму вивчення класичних мов, а в 1998 р. щойно створену кафедру класичних мов, якою керувала до 2003 р. У перші роки існування ЛБА було видано ряд підручників з класичних мов, зокрема підручник Ганса Ерберґа Lingua Latina per se illustrata (1997), посібник Роксоляни Оліщук «Грецька мова: Синтаксис» (1996) та низку скриптів з обох мов. Упродовж декількох років в рамках програми класичних мов викладався курс старогебрайської мови. Разом з кафедрою англійської мови в 1999 р. було започатковано перекладацьку навчальну програму в рамках бакалаврату ЛБА у формі індивідуальних занять з найуспішнішими студентами, результатом яких стали чотири випуски збірників студентських перекладів Acta studiosa (1999−2002). Кілька випускників цієї програми розвинули набуті навики і знання в європейських та американських університетах і здобували докторські ступені в ділянках патристики та догматичного богослов’я. У травні 2001 р. спільно з Центром досліджень античної традиції Варшавського університету, було організовано літню школу «Спадщина Візантії», одна із сесій якої проходила у Львові, на базі кафедри класичних мов УКУ. З лекціями виступили Ігор Шевченко, Крістіан Ганнік, Ярослав Ісаєвич, Володимир Овсійчук, Наталя Яковенко, Юрій Ясіновський, Володимир Александрович, Андрій Ясіновський.
Під час інавґураційного навчального року 2002/2003, після того як ЛБА було трансформовано в УКУ, в рамках діяльності кафедри А. Ясіновський організував наукові семінари провідних візантиністів Європи й Північної Америки — Ігоря Шевченка, Петера Шрайнера, Крістіана Ганніка та Ґудрун Шмальцбауер.
У травні 2003 р. кафедра провела міжнародну наукову конференцію «Місія та роль класичної філології в гуманітарних студіях», метою якої було переосмислення ролі цієї дисципліни в 21 ст., і усвідомлення необхідності відмовитися від майже виключного тексометричного вивчення граматики і повернутися до розуміння класичної філології як надійної необхідної основи у міждисциплінарних гуманітарних дослідженнях».
У різні роки в цей період гостьовими професорами на кафедрі були Джефрі Вилз (Вісконсинський університет), Волтер Стівенсон (Річмондський університет), Брайан Кростенко (Нотр-Дамський університет), Крістіан Ганнік (Вюрцбурзький університетт), Марек Старовейський (Варшавський університет).
У вересні 2003 р. кафедру очолив Тарас Лучук, який започаткував на кафедрі регулярний читацький семінар, в рамках якого обговорювалися актуальні дослідження в ділянці класичних студій і нові переклади з класичних мов. Тоді ж на кафедрі було організовано курси з вивчення вірменської та японської мов.
У 2005−2007 рр. кафедра організовувала Літню школу класичних мов, слухачами якої були студенти ліценціатської програми філософсько-богословського факультету з патристики, літургіки, історії Церкви та канонічного права. Програма школи була також відкрита також для всіх зацікавлених.
У 2006−2010 рр. обов’язки заступника завідувача кафедри класичних мов і згодом КлаВіС періодично виконувала Галина Шепель, яка за тимчасової відсутності завідувачів Тараса Лучука та о. Юрія Аввакумова виконувала на кафедрі щоденну організаційну роботу.
У 2007 р., під керівництвом о. Юрія Аввакумова було розроблено і запроваджено затверджену Міністерством освіти і науки України нову навчальну програму для гуманітарного факультуту УКУ, якою передбачена можливість для студентів бакалаврської програми спеціалізуватися за одним із трьох пропонованих напрямків. Однією з опцій стала спеціалізація з класичних, візантійських та середньовічних студій, що передбачає широкий вибір дисциплін спеціалізації, починаючи з третього курсу, підготовку з класичних мов та написання дослідницьких кваліфікаційних робіт під керівництвом викладачів кафедри КлаВіС. Для логічного продовження спеціалізованої бакалаврської підготовки стала маґістерська програма «Медієвістика».
Тоді ж, у 2007 р., було започатковано практику проведення історико-філологічних семінарів кафедри КлаВіС, що покликані стати місцем для наукових дискусій довкола найновіших досліджень в ділянках античної, середньовічної, візантійської, слов’янської, зокрема давньоукраїнської, історії та культури, а також для знайомства між представниками різних академічних осередків.
Того ж року при бібліотеці УКУ завдяки ініціативі о. Юрія Аввакумова та старанням викладача кафедри Ростислава Паранька було відкрито спеціалізований читальний зал, де для зручності читачів у вільному доступі виставлено кільканадцять тисяч томів видань джерел і наукових досліджень різними мовами у ділянках класичних, візантійських, середньовічних студій і палеославістики.
З ініціативи Уляни Головач при кафедрі КлаВіС працює перекладацький центр, у рамках якого готується серія текстів класичної античності, візантійської церковної традиції та латинського середньовіччя під назвою «In via». У цій серії вже побачили світ українські переклади «Бенкету» Платона і «Теологічних трактатів» Боеція. Опрацьовуються також найважливіші з погляду фахівців-богословів тексти, які стануть основою для майбутніх джерельних хрестоматій для деяких курсів догматичного богослов’я і патрології, що є частиною богословської програми філософсько-богословського факультету УКУ.
Викладацький склад постійно підтримує контакти з провідними науковими осередками в Україні та за кордоном. У різний час працівники кафедри підвищували рівень своєї кваліфікації в Гарвардському, Нотр-Даммському (Індіана), Кельнському, Вюрцбурзькому, Вiденському, Венеційському, Варшавському, Центрально-Європейському (Будапешт), Неймеґенському католицькому (Нідерланди), Тесалонікійському, Київському національному університетах, Києво-Могилянській академії, Польській академії наук, Міжнародній академії філософії (Ліхтенштайн).